Yandex
 

Armağan Emre Çakır

Armağan Emre Çakır

1968 yılında İstanbul’da doğmuştur. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Siyasetbilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde, lisansüstü eğitimini ise Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü’nde ve Jean Monnet bursu ile gittiği London School of Economics’te tamamlamıştır. Türkiye ve Kıbrıs’ta birçok üniversitede ders vermiş, Fulbright Scholar olarak ABD’deki Georgetown Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olarak bulunmuştur.

İlgi alanları ‘Avrupa bütünleşmesi kuramları’ ve ‘Türkiye-AB ilişkileri’ olan Çakır, olumsallık (contingency) kuramını ve Gestalt kuramını Avrupa bütünleşmesi kuramına ilk kez uygulayan yazarlardandır. Ayrıca bütünleşme kuramı alanında Türkçe dilindeki ilk kitaplardan birini yayınlamıştır. Yazarın Türkiye-AB İlişkileri alanındaki yayınları arasında çeşitli makaleler ve ilki çevirisi yayınevimizden çıkan yapıtı olmak üzere şu iki kitabı bulunmaktadır:

Fifty Years of EU-Turkey Relations: A Sisyphean Story, Routledge, 2011.

The United States and Turkey's Path to Europe: Hands across the Table, Routledge, 2016.

Çakır, akademik çalışmalarının yanısıra aralarında İngiliz Recall Records firmasının da bulunduğu yayıncılar için müzik alanında editörlük ve yazarlık yapmaktadır.

 

Serbest Kitaplar

İvedik Cad.
Mercan 2 Plaza.
No: 417/A,
Yenimahalle / ANKARA
T: 0 (312) 566 06 22
info@serbestkitaplar.com

E-posta haber listemize
kaydolarak yeni çıkan
kitaplardan haberdar
olmak için: