Yandex
 

Joseph A. Schumpeter

Joseph A. Schumpeter

Joseph Alois Schumpeter, 1883’te Habsburg İmparatorluğu’nda Triesch kentinde (şimdi Çekya’da) Almanca konuşan Katolik bir ailede doğdu. Çocukken babasını kaybetti ve annesiyle Viyana’ya taşındı.

Viyana Üniversitesi’nde aldığı eğitimini ünlü iktisatçı Eugen von Böhm-Bawerk’in danışmanlığında bitirdiği doktorasıyla 1906’da tamamladı. 1909-1911 arasında bugünkü Ukrayna’da bulunan Çernivtsi Üniversitesi’nde 1911-1914 arasında ise bugünkü Avusturya’daki Graz Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1919’da kısa bir süre için Avusturya Maliye Bakanı olarak görev yaptı. Özel bir bankanın başkanı bir diğer bankanın ise  yönetim kurulu üyeliklerini yürüttü. 1925’te kadar Bonn Üniversitesi’nde ders vermeye başlayan Schumpeter bu görevi Almanya’yı terk edeceği 1932’ye kadar sürdürdü. Nazizmin ilk dönemlerinde ABD’ye göçerek hayatının sonuna kadar kalacağı Harvard Üniversitesi’nde çalışmaya başladı. Kariyerinin en önemli eserlerini burada İngilizce olarak verdi. 1939’da Amerikan vatandaşlığına geçti. 1950’de ABD’nin Connecticut eyaletinde vefat etti.

Aralarında Nobel sahibi olan birçok iktisatçı yetiştirip etkilemiş olan Schumpeter yüzyılın en etkili iktisatçılarından biri olarak kabul edilmektedir.

 

Serbest Kitaplar

İvedik Cad.
Mercan 2 Plaza.
No: 417/A,
Yenimahalle / ANKARA
T: 0 (312) 566 06 22
info@serbestkitaplar.com

E-posta haber listemize
kaydolarak yeni çıkan
kitaplardan haberdar
olmak için: