Yandex
 

Joseph S. Nye, Jr.

Joseph S. Nye, Jr.

1937 yılında New Jersey’de doğan Joseph S. Nye Jr., lisans eğitimini Princeton Üniversitesi’nde aldıktan sonra Oxford Üniversitesi’nin Exeter Koleji’nde Felsefe, Siyaset, Ekonomi alanında bursiyer olarak çalışmıştır. 1964’te Harvard Üniversitesi’nden siyaset bilimi alanında doktorasını almasının ardından bu üniversitede çalışmaya başlamıştır.

Joseph Nye, Robert Koehane ile birlikte geliştirdiği neo-liberalizmin uluslararası ilişkileri teorisini beraber yazdıkları Power and Interdependece: World Politics in Transition adlı kitapta detaylı bir şekilde incelemişlerdir.

Nye, daha sonra “Yumuşak Güç” teorisini geliştirmiş ve onun “Akıllı Güç” nosyonu önce Clinton yönetimi tarafından, daha sonra da Obama yönetimi tarafından kullanılmıştır.

Nye, Harvard Üniversitesi’nde Kennedy School of Government’ta dekanlık yapmıştır. Millî İstihbarat Konseyi’nde başkanlık görevinde bulunmuştur. Clinton yönetiminde Savunma Bakanı’nın yardımcılığını üstlenmiştir. Aynı zamanda The Paradox of American Power, Bound to Lead, The Power Game adlı kitapların yazarıdır.

 

Serbest Kitaplar

İvedik Cad.
Mercan 2 Plaza.
No: 417/A,
Yenimahalle / ANKARA
T: 0 (312) 566 06 22
info@serbestkitaplar.com

E-posta haber listemize
kaydolarak yeni çıkan
kitaplardan haberdar
olmak için: